16th International Workshop

on Real and Complex Singularities

November 23 - 30, 2020


9:00am - 10:00am Opening Session
10:10am - 11:10am Carolina Araujo (IMPA, Brazil), Symmetries in algebraic geometry and Cremona transformations (Abstract)
11:10am - 11:40am WebCoffee
11:40am - 12:40pm Terry Gaffney (Northeastern University, USA), Equisingularity and non-isolated singularities (Abstract)
2:00pm - 2:30pm Claus Hertling (University of Mannheim, Germany), Integral monodromy of isolated quasihomogeneous singularities
2:45pm - 3:25pm Xiping Zhang (SCMS, Fudan University, China), Local Euler Obstructions of Reflective Group Orbits
Stavros Anastassiou (University of Patras, Greece), Local classification of dynamical systems on the Liouville plane
3:25pm - 4:00pm Coffee break
4:00pm - 4:30pm Eder Leandro Sanchez Quiceno (ICMC-USP, Brazil), Real algebraic links in the 3-sphere associated with mixed polynomials
Rustam Sadykov (Kansas State University, USA), Minimizing Crit(M)

9:00am - 10:00am Raúl Oset-Sinha (Universitat de València, Spain), The axial curvature for corank 1 singular surfaces (Abstract)
10:10am - 11:10am Alexandre A. P. Rodrigues (Universidade do Porto, Portugal), Unfolding a Bykov attractor: from an attracting torus to strange attractors (Abstract)
11:10am - 11:40am WebCoffee
11:40am - 12:40pm Bruna Oréfice Okamoto (Universidade Federal de São Carlos, Brazil), Isolated determinantal singularities and function germs over them (Abstract)
2:00pm - 2:30pm Guillermo Peñafort Sanchis (Universidad Nacional Autónoma de México, Mexico), k-folding mappings and robust features of surfaces in R³
2:45pm - 3:25pm Roberto Giménez Conejero (Universitat de València, Spain), Monodromy of germs of analytic functions without fixed points
Graham Reeve (Liverpool Hope University, United Kingdom), Contact of Surfaces with circles, and Euclidean invariants
3:25pm - 4:00pm Coffee break
4:00pm - 4:30pm Shunsuke Ichiki (Tokyo Institute of Technology, Japan), A refinement of transversality theorems
Yanlin Li (Hangzhou Normal University, China), Tangent developables and Darboux developables of framed curves

9:00am - 10:00am Ana Bravo (Universidad Autónoma de Madrid, Spain), On the intrinsic nature of resolution invariants (Abstract)
10:10am - 11:10am Jörg Schürmann (University of Münster, Germany), A non-characteristic pullback formula for motivic Chern and Hirzebruch classes (Abstract)
11:10am - 11:40am WebCoffee
11:40am - 12:40pm Luis Renato Gonçalves Dias (Universidade Federal de Uberlândia, Brazil), Bifurcation values of algebraic mappings and Jacobian conjecture (Abstract)
2:00pm - 2:30pm Vyacheslav Sedykh (National University of Oil and Gas "Gubkin University", Russia), Swallowtail, Whitney umbrella and convex hulls
2:45pm - 3:25pm João Carlos Ferreira Costa (IBILCE-UNESP, Brazil), The cone structure theorem for map germs
Reinaldo Roberto Rosa (INPE, Brazil), Singularities in cosmological manifolds: some mathematical and computational challenges
3:25pm - 4:00pm Coffee break
4:00pm - 4:30pm León Kushner (UNAM, Mexico), Quadratics, Cubics and Quartics
Konstantinos Kourliouros (ICMC-USP, Brazil), Singularities of functions and multi vector fields of maximal degree

9:00am - 10:00am José Edson Sampaio (Universidade Federal do Ceará, Brazil), A version of the Mumford’s Theorem on regularity of normal complex surfaces in high dimension (Abstract)
10:10am - 11:10am Daniel Duarte (Universidad Autónoma de Zacatecas, Mexico), Nash blowup and higher Nash blow ups in positive characteristic (Abstract)
11:10am - 11:40am WebCoffee
11:40am - 12:40pm Tamás László (Babes, Bolyai University, Cluj-Napoca, Romania), On the delta invariant of curves on rational surface singularities (Abstract)
2:00pm - 2:30pm Ingrid Sofia Meza Sarmiento (UFSCar, Brazil), On the relation between topological equivalence of submersion functions and their foliations in the real plane
Thiago da Silva (UFES, Brazil), The double structure on arbitrary rings, modules and scheme
2:45pm - 3:25pm Filipe Bellio da Nóbrega (École Normale Supèrieure de Lyon, France), Osculating conics of a smooth curve on the projective plane
Maria Michalska (UFC, Brazil), Constructive approach to optimal degree inequalities on semialgebraic sets
3:25pm - 4:00pm Coffee break
4:00pm - 4:30pm Taciana Oliveira Souza (UFU, Brazil), Milnor fibrations and its topology
Piotr Mormul (University of Warsaw, Poland), Singularities of Special Multi flaps at the crossroads of Algebraic Geometry and Differential Geometry

9:00am - 10:00am Meral Tosun (Galatasaray University, Turkey), Free divisors coming from triple quivers (Abstract)
10:10am - 11:10am Kenta Hayano (Keio University, Japan), Stability of non-proper functions (Abstract)
11:10am - 11:40am WebCoffee
11:40am - 12:40pm José Seade (Universidad Nacional Autónoma de Mexico, Mexico), On the boundary of the Milnor fiber for non-isolated singularities (Abstract)
2:00pm - 2:30pm Rafaela Soares de Carvalho (UFSCar, Brazil), µ-constant deformations of function on ICIS
Keisuke Teramoto (Institute of Magthematics for Industry, Kyushu University, Japan), Behavior of principal curvatures of frontals near non front singular points
2:45pm - 3:25pm Nhan Nguyen (Basque Center for Applied Mathematics, Spain), Regular projection in o-minimal structures
Dominik Wrazidlo (Institute of Mathematics for Industry, Kyushu University, Japan), On the rational homotopy type of intersection spaces
3:25pm - 4:00pm Coffee break
4:00pm - 4:30pm Leonardo Câmara (UFES, Brazil), Some aspects of complex function germs on the plane
Fernando P. P. Reis (UFES, Brazil), Milnor-Hamm fibration for mixed maps

9:00am - 10:00am Wojciech Domitrz (Warsaw University of Technology, Poland), Singular improper affine spheres from a given Lagrangian submanifold (Abstract)
10:10am - 11:10am Laurentiu Maxim (University of Wisconsin-Madison, USA), Homological duality: jumping loci, propagation, realization (Abstract)
11:10am - 11:40am WebCoffee
11:40am - 12:40pm Gathering Session
2:00pm - 2:30pm Fernando Antoneli (UNIFESP, Brazil), Homeostasis, Singularities and input-output networks
Maicom Varella (UFSCar, Brazil), Newton Polyhedra and Whitney Equisingularity for IDS
2:45pm - 3:25pm Miguel A. de la Rosa Castillo (CONACYT-UJAT, Mexico), K. Saito-Hertling pairing as a bridge between Grothendieck and Poincaré dualities
Douglas Hilário da Cruz (UFG, Brazil), Knots and asymptotic lines

9:00am - 10:00am André Belotto da Silva (Aix-Marseille Université, France), A proof of Gabrielov’s rank Theorem
10:10am - 11:10am Marcelo Escudeiro Hernandes (Universidade Estadual de Maringá, Brazil), The analytic classification of plane curves
11:10am - 11:40am WebCoffee
11:40am - 12:40pm Jean-Paul Brasselet (Aix-Marseille Université, France), With Euler, a 50 years journey per minute, from Athens to São Carlos
2:00pm - 2:30pm Juan Antonio Moya Pérez (Universitat de València, Spain), Finite C0-determinacy of real analytic map germs with isolated instability
Samuel dos Santos (IBILCE-UNESP, Brazil), Geometry of bifurcation sets of unfoldings of functions with singularity A3, A4 and D4
2:45pm - 3:25pm Bárbara Karolline de Lima Pereira (UFSCar, Brazil), The Bruce Roberts Number of a Function on an Isolated Hypersurface Singularity
Tito Medina Tejeda (ICMC-USP, Brazil), Extendibility and boundedness of invariants on singularities of wavefronts
3:25pm - 4:00pm Coffee break
4:00pm - 4:30pm Dmitry Kerner (Ben Gurion University, Israel), C(r)/C(r,Lip)-trivialization of equi-resolvable families of isolated singularities


The Book of abstracts of all presentations is available here.


We recommend that all participants use fast internet to guarantee the best use of the event. The ideal minimum speed is 10 mb/s for download and 5 mb/s for upload. To measure your internet, access the page www.speedtest.net, or the SpeedTest App for mobile device or tablet.


Instituto de Ciências Matemáticas e de Computação

Universidade de São Paulo, Campus São Carlos

PO. Box: 668 | 13560-970 São Carlos - SP, Brazil